Co Tier 1, PVEL, Altman Z-score oznaczają dla producentów paneli fotowoltaicznych?

Co Tier 1, PVEL, Altman Z-score oznaczają dla producentów paneli fotowoltaicznych?

     Wybierając panele fotowoltaiczne do naszej instalacji chcemy aby spełniały one określone normy. Panele mają być jak najlepszej jakości, a dodatkowo producent powinien być godnym zaufania. Chcemy uzyskać bezwzględną pewność, że firma nie zbankrutuje, a długoletnia gwarancja zostanie utrzymana. W związku z tą myślą powstały rankingi paneli, określające sytuacje finansową procentów, a także badania sprawdzające jakość modułów. Poznajmy poszczególne z nich – stanowiące wyznacznik jakości na rynku fotowoltaicznym. 

Ranking Tier 1

   Aktualnie jest to jeden z ważniejszych rankingów branży fotowoltaicznej. Został on opracowany przez Bloomberg New Energy Finance Corporation.  Listy rankingowe publikowane są co kwartał każdego roku. Wówczas możemy sprawdzić, które firmy z sektora fotowoltaiki są najbardziej godne zaufania. Aby firma produkująca panele fotowoltaiczne znalazła się w tym rankingu musi spełnić określone kryteria, na które Bloomberg zwraca szczególną uwagę. Przede wszystkim producenci znajdujący się na liście Bloomberg muszą być godni zaufania w kwestii finansowej. Stabilność oraz wiarygodność finansowa ze strony banków to podstawowe kryterium rankingu. Ze strony klienta jest to ważna rzecz w przypadku zwrotu pieniędzy lub naprawy z tytułu gwarancji. Rzetelna produkcja oraz niski wskaźnik awaryjności to cechy, którymi mogą pochwalić się producenci znajdujący się w Tier-1. Jednak należy pamiętać, że ranking nie powstaje na podstawie jakości modułów jakby to mogło się wydawać. Istnieje wielu producentów, którzy dysponują wysokiej jakości sprzętem, a nie znajdują się w rankingu ze względu na krótki okres istnienia na rynku. Ranking Tier-1 może być wskazówką w wyborze producenta, jednak należy mieć na uwadze, także  inne, równie ważne aspekty co wypłacalność finansowa firmy – m.in. stosowane technologie, wyniki produkcyjne, ilość przeprowadzanych badań, łatwość kontaktu, historia, ceny, usługi, a także nieocenione wsparcie klienta. 

Badania PVEL

     Badania PVEL, niezależnego laboratorium badawczego wykonane ze współpracą z instytucją certyfikującą DNV GL,  to nie obowiązkowe testy w których może wziąć udział każdy producent. W badaniu sprawdzana jest wytrzymałość poszczególnych modułów.  Wyniki testów co roku są  publikowane w karcie wyników niezawodności modułów PV (ang. PV module reliability scorecard). Znaleźć tam możemy podsumowanie rezultatów z przeprowadzonych testów. Panele testowane są pod kątem działania ekstremalnej temperatury, wilgotności, obciążenia oraz innych istotnych czynników. Ogólna klasyfikacja testów podzielona została na poszczególne grupy, a najważniejsze z nich to:

  • Test cykli termicznych (test dotyczy pomiarów trwałości panelu w zmiennych cyklach temperatury od -40 do 85 stopni Celsjusza);
  • Test na wilgotność i wysokie temperatury (Badanie sprawdza trwałość modułu w wysokiej temp. i wilgotności oraz oznaki korozji, a także przenikania wilgoci);
  • Dynamiczny test obciążenia mechanicznego ( Sprawdzenie podatność modułu na pękanie komórek stosując poszczególne czynniki pracy m.in. ogrzewanie, nacisk, ssanie oraz zamrażanie wprowadzające stan symulacji obciążenia wiatrem i śniegiem);
  • Test degradacji  wywołanej różnicą potencjałów (pomiar upływu prądu lub mocy w warunkach wysokiego napięcia, temperatury i wilgotności);

Niezależne testy wskazują panele odporne na najcięższe warunki eksploatacji. W zestawieniu PVEL biorą udział jedynie firmy, które wyraziły zainteresowanie badaniem. Oczywiście nie wyklucza to świetnej jakości produktów innych producentów, którzy nie zgłosili się do badania. Jednak potwierdzenie certyfikowanymi badaniami przekonuje do inwestycji w panele firm z listy Top Performer PVEL.

Wskaźnik Altman Z-score

     Wskaźnik Altmana Z-score monitoruje prawdopodobieństwo wystąpienia  bankructwa określonego producenta/spółki. W swojej ocenie skupiają się m.in. na przychodach,  zyskach do wartości aktywów firmy oraz wielkość jej kapitalizacji giełdowej względem posiadanego zadłużenia firmy. Te poszczególne wartości pozwalają wyliczyć wskaźnik przypisujący spółkę do jednej z trzech faz:  

  • Z-Score poniżej 1.8 – Bardzo niski poziom zagrożenia upadłością
  • Z-Score pomiędzy  1.81-2.99 –  Nieokreślony poziom zagrożenia upadłością
  • Z-Score powyżej 3.0 – Niewielki poziom zagrożenia upadłością

Wskaźnik ma być przede wszystkim sygnałem ostrzegawczym, jeśli chcemy rozpocząć współpracę z określoną firmą, a nie jest ona wiarygodna finansowo.  Dlatego przez zakupem paneli warto sprawdzić jak wygląda sytuacja finansowa preferowanego producenta.  Należy zwrócić uwagę, że w określonych przypadkach wskaźnik ten nie funkcjonuje poprawnie, gdyż  nie uwzględnia on nowych spółek oraz w określonych przypadkach zawiera błędy księgowe. Pomimo to może być on przydatny w ogólnej ocenie spółki produkcyjnej.

     Przedstawione rankingi/ badania stanowią jedynie pomoc w określeniu pozycji producenta na rynku oraz jakości wytwarzanych paneli. Nie należy się  jednak nimi  kierować w 100%. Wybierając panele fotowoltaiczne warto również zwrócić  uwagę na moc, cenę, warunki gwarancji, opinie oraz inne istotne czynniki pozwalające wybrać idealny  komponent dla naszej instalacji.

Usługi oferowane przez Dolata Electric to:

Technologie stosowane w panelach fotowoltaicznychPierwsza instalacja fotowoltaiczna w Wielkopolsce

Zadzwoń do nas! 789 108 169