Pokrycie zużycia energii pompy ciepła przez instalację fotowoltaiczną

Pokrycie zużycia energii pompy ciepła przez instalację fotowoltaiczną

Przy inwestycji w pompę ciepła warto pokryć jej zużycie energii poprzez fotowoltaikę. Pompa ciepła generuje dość duże zużycie energii, a jego wielkość zależy od:
✔ rodzaju pompy (gruntowa, powietrzna)
✔ jej mocy
✔ skuteczności ocieplenia budynku

Standardowo dla pompy ciepła powietrznej o mocy 12 kW przyjmuje się zużycie roczne energii na poziomie 5500 kWh. Przy naszej ostatniej realizacji instalacji fotowoltaicznej dla budynku o powierzchni 250m2 wyposażonego w pompę ciepła gruntową o mocy 15kW roczne zużycie energii wynosiło średnio 14 000 kWh. Aby całkowicie pokryć rachunki tego rzędu należałoby wykonać instalację fotowoltaiczną o mocy co najmniej 16 kW. Taka instalacja niestety często nie zmieści się na dachu i tak też było w tym przypadku, w związku z tym zastosowaliśmy panele dużej mocy oraz system Solar Edge w celu maksymalizacji produkcji.

Udało się uzyskać moc instalacji 8,3 kW, a produkcja z tego systemu pokryje około 55% zapotrzebowania. Dzięki temu inwestor zmniejszy swoje rachunki za prąd o około 4500 zł w pierwszym roku, a przy wzroście cen energii oszczędność będzie wzrastać.

Nasze usługi elektryczne w Poznaniu pomogą Ci zaradzić problemowi, a także zlikwidować jego źródło. W naszej ofercie znajdują się także:

Finansowanie instalacji fotowoltaicznejkalkulator_doboru_instalacjiJak działa system inteligentnego sterowania budynkiem?

Zadzwoń do nas! 789 108 169