Jak działa system inteligentnego sterowania budynkiem?

Jak działa system inteligentnego sterowania budynkiem?

System automatyki budynkowej zwany Smart Home jest inteligentną instalacją pozwalająca na zintegrowanie i automatyczne zarządzanie takimi instalacjami jak klimatyzacja, alarm, oświetlenie, ogrzewanie czy monitoring. Smart Home występuje w dwóch opcjach: jako system przewodowy i bezprzewodowy. Całość jest sterowana estetycznymi panelami dopasowanymi do preferencji użytkownika, które mogą znacznie ograniczyć ilość włączników w domu. Użytkownik inteligentnej instalacji ma również możliwość sterowania systemem z poziomu aplikacji na telefonie, co daje duże możliwości zdalnego zarządzania i monitorowania pracy domu.

Od strony technicznej decyzję o systemie Smart Home trzeba podjąć na etapie prac elektrycznych, a dokładniej prowadzenia okablowania. Przy projekcie takiego typu instalacji trzeba uwzględnić panele sterujące, czujniki oraz wszystkie urządzenia, którymi będziemy chcieli sterować.

Instalacja inteligentnego sterowania budynkiem daje tak naprawdę nieograniczone możliwości w zakresie zarządzania pracą domu. Oprócz funkcji zarządzania każdą z instalacji z osobna lub łączenia ich w jeden system mamy możliwość również tworzenia własnych programów oraz sekwencji, które mają zwiększyć komfort naszego codziennego życia i ułatwić wykonywanie niektórych prac. Tak więc przy odpowiednim ustawieniu programów jednym przyciskiem możemy równolegle zaprojektować wieczorny seans telewizyjny poprzez włączenie wybranych scen świetlnych, opuszczenie rolet, włączenie sprzętów RTV czy ustawienie optymalnej temperatury pomieszczenia.

Niezaprzeczalną zaletą systemu jest również możliwość zarządzania budynkiem podczas naszej nieobecności, co generuje nam dodatkowe oszczędności przez kontrolę nad nieużywanymi sprzętami oraz zapewnia zwiększone bezpieczeństwo dzięki takim funkcjom jak np. symulacja obecności w domu czy sygnalizacja otwartych okien.

Decydując się na automatykę budynku trzeba oczywiście liczyć się ze zwiększonymi kosztami instalacji elektrycznej, które wiążą się m.in. z dodatkowym okablowaniem, sprzętem takim jak panele sterujące, powiększoną rozdzielnicą, układy wykonawcze czy ekipą specjalistów, którzy potrafią poprawnie zaprojektować i wykonać taką instalację.

Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą w zakresie konsultacji, projektu oraz wykonawstwa instalacji Smart Home w Poznaniu i okolicach.

Usługi oferowane przez Dolata Electric to:

About The Author

Pokrycie zużycia energii pompy ciepła przez instalację fotowoltaicznąCzy instalacja fotowoltaiczna stanowi zagrożenie pożarowe?

Zadzwoń do nas! 789 108 169