CASE STUDY Fotowoltaika dla firm – instalacja na dachu budynku biurowego

CASE STUDY Fotowoltaika dla firm – instalacja na dachu budynku biurowego

Instalacja fotowoltaiczna na dachu budynku biurowego w Poznaniu.

Moc 50 kWp, 104 panele Hyundai o mocy 480 W, system SolarEdge z optymalizacją 2:1.

Prezentujemy jedną z naszych realizacji dla klienta biznesowego, montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kWp. Rodzaj budynku, na którym została zrealizowana inwestycja to 4-kondygnacyjny biurowiec o powierzchni około 3000 m2. Głównym przeznaczeniem budynku jest wynajem powierzchni biurowych dla firm. Średnioroczne zużycie energii plasuje się na poziomie około 230 MWh co daje rachunek w wysokości około 185 tys. zł. Ze względu na wysokie koszty energii elektrycznej inwestor zdecydował się na montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 50 kWp. Mimo, że całość rachunków nie zostanie pokryta z energii słonecznej, taka inwestycja znacznie mniejsza koszty utrzymania budynku oraz daje całkowity zwrot zainwestowanych środków już po 5 latach. Instalacja fotowoltaiczna celowo została dobrana tak, aby nie przekroczyć mocy umownej 50 kWp, ponieważ jest to maksymalna moc dla mikroinstalacji. Oznacza to prostą i szybką procedurę budowy i przyłączenia do sieci.

Panele fotowoltaiczne: Inwestorowi od początku zależało na jakości sprzętu, który miał spełniać następujące wymagania: panele fotowoltaiczne z 25 letnią gwarancją znajdujące się w rankingu Tier 1 oraz falownik trójfazowy z optymalizacja. Wybór padł na panele Hyundai, produkowane przez Hyundai Energy Solutions w Korei Południowej. Moduły spełniają warunek 25 letniej gwarancji, a producent figuruje w rankingu producentów Tier 1. Dodatkowo na ich korzyść przemawia zastosowanie technologii PERC Shingled wpływającej bardzo pozytywnie na parametry paneli oraz ich wydajność. Hyundai Heavy Industries, właściciel Hyundai Energy Solutions, jest jedną z najbardziej zaufanych marek przemysłu działając na rynku od 1972 roku. Ilość zamontowanych paneli o mocy 480 W wynosi 104 sztuki.

Konstrukcja: Do instalacji został wykorzystany system montażowy przyklejany do dachu. Przed przystąpieniem do realizacji, nośność dachu była badana przez konstruktora, który ocenił, że system balastowy stanowiłby zbyt duże obciążenie. Z kolei system przyklejany do dachu stanowi idealną alternatywę dla systemu balastowego dla dachów płaskich o niskiej nośności. Jest to system zdecydowanie lżejszy. Panele są pochylone pod kątem 15 stopni i dodatkowo zabezpieczone wiatrownicami. Ma to na celu niwelowanie wpływu sił wiatru działających na panele.

Falownik: Cała instalacja opiera się na falowniku SolarEdge SE50k o mocy 50kW z optymalizacją w systemie 2:1 – jeden optymalizator na dwa panele. Optymalizacja 2:1 oznacza podłączenie dwóch paneli do pojedynczego optymalizatora. Dzięki temu przy dużych instalacjach oszczędza się na ilości optymalizatorów przy jednoczesnym zapewnieniu wszystkich korzyści jakie daje system SolarEdge oparty o optymalizatory mocy. Przy 104 panelach zostało zastosowane 52 optymalizatory połączone w trzy łańcuchy. Napięcie bezpieczne najdłuższego łańcucha wynosi zaledwie 18V (36 paneli). System SolarEdge oferuje dodatkowe zabezpieczenia przeciwpożarowe w postaci inteligentnego wykrywania łuków elektrycznych oraz funkcji SAFE DC, która eliminuje wysokie napięcie na panelach i zwiększa bezpieczeństwo instalacji oraz budynku. Jest to rozwiązanie rekomendowane przez strażaków, a gwarancja na falownik wynosi 12 lat.

Realizacja: Czas realizacji tego typu instalacji to przedział między 10 a 15 dni, w zależności od warunków atmosferycznych. Po zakończeniu montażu instalacji została sporządzona kompleksowa dokumentacja techniczna zatwierdzona przez Rzeczoznawcę ds. PPOŻ, zawierająca takie informacje jak pełen opis instalacji, dobór przewodów, kabli i zabezpieczeń, schemat elektryczny, karty gwarancyjne, instrukcję eksploatacji itp. Odbiór został przeprowadzony wraz z inspektorem budowalnym odpowiedzialnym po stronie inwestora za nadzór nad inwestycją. Instalacja została zgłoszona do Operatora, który po 30 dniach wymienił licznik. Obecnie oficjalnie instalacja produkuje już energię elektryczną, która bezpośrednio pokrywa zużycie prądu przez budynek.

Przykład produkcji z dnia 15-01-2022:

Analiza finansowa
Po 9 miesiącach pracy instalacji na zlecenie inwestora przeprowadziliśmy analizę oszczędności wygenerowanych przez instalację w tym okresie:

Analiza finansowa instalacji fotowoltaicznej

Wnioski:
Instalacja fotowoltaiczna wyprodukowała około 0,8 MWh z zainstalowanego 1 kW.
Jest to bardzo dobry wynik biorąc pod uwagę okres analizy 9 miesięcy i fakt, że przez około 2 miesiące trwała awaria (1/3 instalacji nie pracowała). Instalacja jest również narażona na różne zacienienia na dachu co zmniejsza jej efektywność. Na terenie wielkopolski instalacje ustawione pod optymalnym kątem nachylenia w kierunku południowym, produkują około 1,1 MWh z zainstalowanego 1 kW w ciągu 12 miesięcy. Daje to obraz wysokiej efektywności analizowanej instalacji.

 

Usługi oferowane przez Dolata Electric to:

Wpływ instalacji fotowoltaicznych na środowiskoNa co zwrócić uwagę podczas kompleksowej realizacji instalacji elektrycznej?

Zadzwoń do nas! 789 108 169