Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze paneli?

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze paneli?

Obecnie rynek fotowoltaiczny oferuje klientom szeroki zakres wyboru paneli fotowoltaicznych.  Przy wyborze modułów nie warto się jednak sugerować jedynie ceną, ponieważ nie zawsze jest ona wyznacznikiem jakości panelu.  Jakość modułu jest bezpośrednio uzależniona od parametrów. Dlatego wybierając panele dla naszego domu bądź firmy powinniśmy wiedzieć na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę w pierwszej kolejności.

1.Moc znamionowa

  Moc znamionowa paneli fotowoltaicznych określa zdolność modułu do produkcji energii elektrycznej. Jest to ważny parametr pod względem doboru instalacji dla określonej powierzchni dachu.  Aktualnie producenci oferują klientom panele, których maksymalna moc sięga  450 kW.  Warto zaznaczyć jednak, że moc panelu nie wpływa na jego jakość. Panele niższej mocy pracują równie wydajnie jak te wyższej. Zdecydowanie większe znaczenie niż moc pojedynczego panelu posiada moc całej instalacji. To właśnie ona jest dostosowana do indywidualnych potrzeb klienta. 

2. Wymiary modułu oraz waga

  Standardowa powierzchnia modułu o mocy 375-395kW  to ok. 1,9 m^2. Wymiar modułów ma ogromne znaczenie podczas montażu instalacji  na dachu z ograniczoną powierzchnią. Obecnie wraz ze wzrostem mocy pojedynczego panelu wzrasta również jego powierzchnia.  Podczas doboru paneli powinniśmy także zwrócić uwagę na konstrukcję dachu. Otóż nie każdy panel fotowoltaiczny  przystosowany jest do montażu na dachu płaskim. Szczególne utrudnienia w tej kwestii stanowią jednostki dużych rozmiarów, których montaż w wzdłuż krótszej krawędzi  nie jest zalecany przed producenta. Na wagę modułów należy zwrócić uwagę w przypadku dużych instalacji. Przed założeniem paneli warto zwrócić uwagę na stan techniczny dachu oraz oszacować jego wytrzymałość na  nacisk konstrukcji instalacji.

3. Współczynnik temperaturowy mocy

  Mogłoby się wydawać, że najlepszymi warunkami pracy paneli jest wysoka temperatura. Nic bardziej mylnego. W praktyce najbardziej optymalnymi warunkami pracy dla modułu jest słoneczna pogoda, pozbawiona upałów. Współczynnik temperaturowej mocy określa straty wydajności panelu w upalne dni.  Przedstawiony parametr wskazuje spadek mocy modułu w stosunku do wzrostu temperatury o 1 ⁰C względem temperatury testowej panelu wynoszącej 25 ⁰C.  A więc im mniejsza wartość temperaturowego współczynnika mocy tym większa produkcja  mocy w upalne dni. Dla ogniw wysokiej klasy współczynnik ten powinien być jak najbliższy zeru, aby nasza instalacja mogła cieszyć się wysokim uzyskami także w letniej porze roku.  Jeśli panele posiadają współczynnik temperaturowy mocy  na poziomie 0,34-0,37 %/ Celsjusza to możemy mieć wówczas pewność, że mamy do czynienia z panelami dobrej jakości.

4.Gwarancja

  Producenci paneli fotowoltaicznych oferują dwa rodzaje gwarancji: na produkt oraz na wydajność produkcji energii. Czym tak naprawdę różnią się przedstawione modele gwarancyjne? Otóż gwarancja na produkt dotyczy bezpośrednio samego panelu. Odwołuje się ona  do wszelkiego rodzaju błędów i wad produkcyjnych  modułu. Zakres zobowiązania producenta sięga zazwyczaj od 10 do 15 lat, chodź zdarzają się wyjątki i możemy liczyć aż na 25 lat gwarancji. Natomiast drugi rodzaj gwarancji zakłada zapewnienie klienta o dopuszczalnym  spadku  mocy modułu, na przestrzeni lat. Może to być zarówno gwarancja liniowa określająca procentowy spadek mocy z każdym rokiem oraz gwarancja wielopoziomowa określająca procentowy spadek mocy w określonym przedziale czasowym. Czas trwania przedstawionej gwarancji to zazwyczaj 25 lat.  Warto wiedzieć jednak, że standard gwarancyjny zmienia się w zależności od wybranego producenta, dlatego możemy spotkać się ze skróconym okresem gwarancyjnym, innym zakresem warunków zwrotu kosztów modułu oraz jego wymiany w przypadku uszkodzenia. 

5. Sprawność modułu

 W wielu przypadkach parametr sprawności modułu mylony jest z wydajnością modułu. Jest to mylne skojarzenie. Sprawność modułu mówi nam o zdolności modułu do przetwarzania promieni słonecznych w energię elektryczną z określonej powierzchni.  Wpływ na sprawność panelu mają niewątpliwie poszczególne elementy budowy oraz warunki pracy modułu m.in. materiał z którego jest wykonany, rodzaj zastosowanej powłoki, powierzchnia modułu, warunki atmosferyczne oraz inne istotne  elementy. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że parametr sprawności jest w pewnym stopniu połączony z wydajnością modułu. Im większy zakres zdolności modułu do przetwarzania promieni słonecznych tym panel może osiągnąć większą moc. 

6.Procentowy uzysk mocy po 25 latach.

 Wydajność paneli fotowoltaicznych w pierwszym roku użytkowania wynosi 100% . Jednak z każdym rokiem wydajność ta ulega liniowemu spadkowi. Jest to naturalny proces, a jego procentową wartość określa producent. A więc z każdym rokiem  panel traci około 0,25 do 0,5% mocy nominalnej. Parametr  procentowego uzysku mocy po 10 oraz 25 latach mówi nam bezpośrednio na jakim poziomie będzie utrzymywała się produkcja mocy panelu po określonym przedziale czasu.

Usługi oferowane przez Dolata Electric to:

About The Author

Filip
Funkcjonalności systemu Smart HomePraktyczne rozwiązania instalacji elektrycznej

Zadzwoń do nas! 789 108 169