Porównanie opłacalności instalacji fotowoltaicznej w nowym systemie rozliczeń

Porównanie opłacalności instalacji fotowoltaicznej w nowym systemie rozliczeń

Niewątpliwie każda osoba zainteresowana branżą fotowoltaiczną słyszała już o planowanej zmianie ustawy dotyczącej rozliczania produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej. Wraz z dniem 1 stycznia 2022 roku wprowadzony zostanie nowy system rozliczeń opierający się na możliwości sprzedaży nadwyżek energii oraz jej kupna w przypadku niedoboru w określonej cenie ustalanej na podstawie średniej ceny rynku konkurencyjnego. Każdego jednak martwi znacząca różnica cen kupna/sprzedaży energii. W aktualnym kwartale cena sprzedaży szacowana jest w granicach 0,28 (zł/KWh), natomiast kupna 0,62 (zł/KWh). Tutaj pojawia się pierwsza wątpliwość. Czy przy takich różnicach cenowych montaż instalacji w 2022r. ma sens? Otóż odpowiedź na to pytania nie jest jednoznaczna, gdyż opłacalność w planowanym rozliczeniu uwarunkowana jest doborem mocy instalacji w stosunku do zużycia oraz wymiarem autokonsumpcji.
Media kreują nowy system jako nieopłacalny dla nowych prosumentów. Ale czy tak jest faktycznie? Zgłębiliśmy bliżej bieżący temat przygotowując analizę porównawczą zwrotu inwestycji w warunkach obu systemów. W analizie uwzględniony został roczny wzrost cen prądu wg. danych GUS, coroczny spadek wydajności paneli, a także ulga termomodernizacyjna w wysokości 17%. Analiza przedstawia następujące warianty:
Wariant 1:
Instalacja zaprojektowana pod bieżące zużycie energii przez budynek

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na instalacje, dopasowane do aktualnych rocznych potrzeb energetycznych naszych domów. Dotychczas właśnie w taki sposób dobierana została instalacja w systemie „opustów”, gdyż gwarantowała najszybszy zwrot inwestycji. Wprowadzając właśnie tak dobraną instalację w nowy system rozliczeń „kupno/sprzedaż” okazuje się, że to połączenie nie jest już tak opłacalne w porównaniu do aktualnego i powoduje wydłużony czas zwrotu. Jednak ta różnica nie jest aż tak drastyczna jakby się mogło wydawać. Na przedstawionej charakterystyce „zwrotu”, możemy zauważyć, że zwrot inwestycji przy wprowadzanej ustawie wydłuży się o około 2 lata. Zmianie uległy także korzyści finansowe wynikające z inwestycji. Jak wiadomo w każdym przyjmowanym systemie nasze aktualne rachunki za energię elektryczną ulegną zmniejszeniu w porównaniu do rachunków bez instalacji. Szacuje się, że przy nowym systemie rozliczeń w przedstawionym wariancie, prosument straci rocznie około 900zł.

Wariant 2:
Moc instalacji większa niż nasze zużycie – sprzedawanie nadwyżek do sieci

Opłacalność zmienia się wraz ze zmianą podejścia do projektowania instalacji. Zakładając instalacje o większej mocy niż zużycie, jesteśmy w stanie uzyskać taki sam okres zwrotu w przypadku obu systemów, a nawet większy w kwestii nowego rozliczenia przy produkcji odpowiednio większej nadwyżki energii. To właśnie ona ma największe znaczenie. Montując przewymiarowaną instalacje, możemy sprzedawać niewykorzystaną energie w określonych cenach rynkowych. Przewymiarowując naszą instalacje o blisko 2 kW zyskujemy momentalnie przewagę nad starym systemem, w postaci obniżonych rachunków, a także większych sum zwrotu. Dlatego w tym momencie możemy założyć, że od 2022r. standardy dobierania instalacji dla domów jednorodzinnych znacznie się zmienią.

Wariant 3:
Wzrost autokonsumpcji

Kolejnym wariantem wpływającym na dochodowość nowej inwestycji jest zwiększona autokonsumpcja. Przeznaczając 70% energii elektrycznej paneli na bieżące zużycie, jesteśmy w stanie uzyskać identyczny czas zwrotu w przypadku obu wariantów. Wpływ na wzrost autokonsumcji naszych instalacji mogą mieć chociażby magazyny energii, umożliwiające gromadzenie nadprodukcji energii oraz wykorzystanie jej w czasie niedoboru w pochmurne dni czy też w nocy, gdy nasze panele mają ograniczoną produkcję energii elektrycznej. Współczynnik autokonsumpcji może być podniesiony również poprzez zużywanie jak największej części energii w momencie kiedy produkcja z instalacji fotowoltaicznej jest największa przy wykorzystaniu m.in. takich urządzeń jak klimatyzatory lub ładowarki samochodów elektrycznych, które będą uruchamiane głównie w dzień w godzinach okołopołudniowych.

Podsumowanie
Po dokładnej analizie możemy stwierdzić, że proponowany przez Ministerstwo system rozliczeń kupna/sprzedaży pozostaje cały czas opłacalnym wariantem wówczas gdy dopasujemy do niego odpowiednie parametry instalacji. Inwestując w instalację produkującą nadwyżki oraz dodatkowo wyposażoną w magazyn energii, jesteśmy w stanie osiągnąć szybki zwrot inwestycji oraz sukcesywnie zwiększać kwoty oszczędności.

Czy instalacja fotowoltaiczna stanowi zagrożenie pożarowe?Magazyn energii w mikroinstalacji

Zadzwoń do nas! 507 077 747