Praktyczne rozwiązania instalacji elektrycznej

Praktyczne rozwiązania instalacji elektrycznej

  Decydując się na modernizację lub montaż instalacji elektrycznej w domach, a także innych lokalach już w początkowej fazie projektu warto pomyśleć  nad wprowadzeniem innowacyjnych rozwiązań poprawiających nie tylko nasz komfort życia, ale także wspomagających budżet oszczędności. Praktyczne rozwiązania instalacji elektrycznych  możemy wprowadzić w następujących sektorach naszego budynku:

Oświetlenie

   Projektując oświetlenie w przestrzeni naszego domu warto rozważyć wprowadzenie dodatkowych zmian w realizacji pozwalających uzyskać zarówno  bezpieczną jak i oszczędną przestrzeń o niepowtarzalnym klimacie. Wszystkie te cechy możemy osiągnąć  dzięki stworzeniu przemyślanego  projektu instalacji.  Za niepowtarzalny klimat  pomieszczeń domu odpowiada na przykład strefa wydzielonego oświetlenia. Wyposażając wnętrze w strefę kilku oddzielnych źródeł światła dostosowanych do naszych  indywidualnych potrzeb osiągamy nie tylko świetny efekt wizualny przestrzeni, a także możliwość niezależnego sterowania  załączaniem/wyłączaniem poszczególnych segmentów oświetlenia. Efekt ten doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach najczęstszego użytku m.in. łazience, salonie, czy też kuchni.  Warto również wspomnieć, że za  pośrednictwem wydzielonych stref oświetlenia możemy w łatwy sposób obniżyć koszty rachunków za energię elektryczną w momencie korzystania wyłącznie z niezbędnego oświetlania.  W zakresie oświetlenia nasze oszczędności możemy także pogłębić wprowadzając zastosowanie zegara astronomicznego. Urządzenie to świetnie sprawdzi się w strefie oświetlenia otoczenia budynku oraz ogrodu. W zależności od zaprogramowania zegara astronomicznego wyznaczone zostają automatyczne,  dobowe punkty załączania/ wyłączania instalacji oświetleniowej.  W kwestii bezpieczeństwa domowników w trakcie występujących przerw w dostawie energii, a tym samym braku światła warto zdecydować się na montaż opraw awaryjnych oraz ewakuacyjnych. Aktualnie rozwiązanie to znalazło zastosowanie  w obiektach biurowych, przemysłowych oraz użyteczności publicznej, jednak doskonale sprawdzi się także w budynkach mieszkalnym. Oprawy awaryjne oraz ewakuacyjne to nic innego jak lampy  pozwalające zachować oświetloną  przestrzeń w trakcie awarii sieci elektroenergetycznej.  Źródła zasilania opraw pochodzi z ich własnego, wbudowanego akumulatora dzięki czemu urządzenie jest zdolne do pracy niezależnej. 

Gniazdka elektryczne

   Plan rozmieszczenia gniazdek elektrycznych w naszych domach to ważna część całego projektu instalacyjnego. Odpowiednio dobrana ilość, a także rozmieszczenie gniazd znacznie wpływa na komfort użytkowy domowników, dlatego w tej kwestii zdecydowanie nie warto oszczędzać. Ilość gniazd oraz ich rozmieszczenie powinny zostać indywidualnie dobrane do rodzaju pomieszczenia. W planie rozmieszczenia warto uwzględnić także  taras naszego domu oraz inne punkty znajdujące się w zewnętrznej strefie domu. Dodatkowo oprócz klasycznych gniazd warto rozważyć opcję montażu gniazd USB, które ułatwią szybkie ładowanie naszego sprzętu elektronicznego, bez zbędnego korzystania z tradycyjnych ładowarek.  Niezwykle funkcjonalnym elementem może okazać się także instalacja gniazd w blacie kuchennym, a także biurkach. Sprytnie ukryte źródła prądu dodają przestrzeni nieskazitelnego wyglądu. Lokalizacja wyłączników także ma znaczenie. Montaż włączników na wysokości 1 m pozwala zachować komfort użytkowania dla dzieci, a także osób niepełnosprawnych. 

Agregat zasilający

   W przypadku wystąpienia przerw w dostawie  energii elektrycznej  w naszym domu nieocenionym elementem  instalacji elektrycznej staje się agregat prądotwórczy. Jest to niewątpliwie jedno z najbardziej praktycznych rozwiązań jakie możemy wprowadzić w naszym domu.  Awaria sieci elektrycznej jest dla konsumentów niezaprzeczalnie problematyczną sytuacją, a brak możliwości korzystania z urządzeń elektrycznych utrudnia codzienne funkcjonowanie. Montaż awaryjnego źródła energii zagwarantuje nam pracę niemalże każdego urządzenia w domu w trakcie wystąpienia niezależnej od nas awarii sieci.

Automatyka domowa

   Decydując się na modernizację bądź montaż instalacji elektrycznej warto przygotować przestrzeń domu również do instalacji systemów Smart Home. Montaż inteligentnego systemu odbywa się zarówno bezprzewodowo jak i  przewodowo.  Dlatego jeśli chcemy postawić na pierwszą opcję, czyli tradycyjny montaż przewodowy musimy liczyć się z wprowadzeniem planu rozmieszczenia urządzeń Smart Home już trakcie wstępnych planów realizacji inwestycji.  Warto postawić właśnie na to rozwiązanie, ze względu na mniejszą awaryjność owego systemu połączeń. Jeśli jednak zależy nam na zastosowaniu urządzeń bezprzewodowych to można zdecydować się na wykonanie pogłębienia puszek instalacyjnych, ponieważ właśnie tam montowane są elementy wykonawcze systemu. Dzięki temu montaż urządzeń bezprzewodowych będzie znacznie ułatwiony.   Wyposażenie domu w alarm,  monitoring, sieć komputerową  czy też inne zaawansowane rozwiązania Smart Home to nie tylko elementy poprawiające funkcjonalność naszego domu. Zapewniają one również  bezpieczeństwo oraz komfort codziennego życia do którego z pewnością dąży każdy właściciel. Polecamy skorzystać z możliwość ułatwienia procesu ich montażu w trakcie instalacji modernizacji instalacji lub tworzenia jej od podstaw. 

Rozdzielnia elektryczna

   Rozdzielnia elektryczna stanowi centralny punkt instalacji elektrycznej. To właśnie w tym miejscu możemy znaleźć zabezpieczenia chroniące naszą instalację przed niepożądanymi awariami. Dodatkowo jest ona odpowiedzialna za ochronę użytkowników przed porażeniami elektrycznymi.  Stanowi  ona ważny punkt całej instalacji, dlatego dostęp do niej powinien być maksymalnie prosty w sytuacji nieprzewidzianej awarii.  Zwykle skrzynka ta jest montowana w korytarzu co nie stanowi najlepszego rozwiązania dla tego typu urządzenia. Dzięki montażu rozdzielni elektrycznej w pomieszczeniu gospodarczym bądź garażu ograniczamy możliwość dostępu do niej osób niepowołanych, a także zyskujemy przestrzeń korytarzu gdzie możemy zrealizować  inne pomysły zagospodarowania przestrzeni.

Sposób prowadzenia okablowania

  Droga poprowadzenia okablowania może  zostać zaprojektowana  w taki sposób aby nie zaburzała funkcjonalności przestrzeni naszego domu. Stawiając na montaż drogi kablowej w podłodze zamiast ścianie unikniemy możliwości natrafienia na kabel elektryczny  podczas montażu obrazu, bądź szafki na ścianie.

Kanał instalacyjny - przygotowanie instalacji pod sprzęt RTV

   W przypadku projektowania instalacji od podstaw należy wziąć pod rozwagę również zamontowanie kanału instalacyjnego w miejscu planowanego montażu telewizora. Kanał ten służy do przeprowadzenia przewodów telewizora do gniazd w taki sposób, aby stały się one całkowicie niewidoczne. Jest to niewątpliwie doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie  nieskazitelną estetykę wnętrz.

Usługi oferowane przez Dolata Electric to:

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze paneli?Środki w programie „Mój Prąd 3.0” wyczerpane.

Zadzwoń do nas! 789 108 169