Smart Home – połączenie bezprzewodowe czy przewodowe?

Smart Home – połączenie bezprzewodowe czy przewodowe?

   Struktura Smart Home stanowi zintegrowany system wspomagający pracę urządzeń znajdujących się w naszym domu. Tak naprawdę jego montaż umożliwia sterowanie  poszczególnymi elementami z poziomu kanapy lub spoza domu, za pośrednictwem prostej w obsłudze aplikacji. Użytkownik sam decyduje w jakiej formie chce zautomatyzować swój własny dom bądź firmę. Wybór systemów jest ogromny, a do najczęściej wybieranych rozwiązań należy: system sterowania rolet, oświetlenia, monitoringu, alarmu oraz montaż różnego rodzaju czujników. Po wyborze dogodnych dla nas rozwiązań powstaje pytanie: Jaki rodzaj montażu wybrać? Czy nasz system powinien opierać się o połączenie bezprzewodowe, czy może jednak warto postawić na tradycyjny montaż z użyciem przewodów elektrycznych? W artykule postaramy się wyjaśnić zalety oraz wady obu systemów, a także przedstawić w jakich warunkach montaż przewodowy/bezprzewodowy jest bardziej korzystny. 

Systemy przewodowe

   Jakość funkcjonowania  systemu Smart Home połączonego za pośrednictwem tradycyjnego okablowania możemy ocenić na bardzo wysokim poziomie. Zdecydowanie to właśnie ten typ montażu posiada przeważającą ilość zalet. Możemy do nich zaliczyć m.in. błyskawiczny przesył  danych nawet w sporych odległościach, stabilność pracy, a także większe zabezpieczenie pod względem hackerskim.  Owy system połączeń jest nieco droższy niż system połączeń bezprzewodowych, jednak mając na uwadze jego zalety warto rozważyć właśnie tą opcje montażu. Oczywiście system montażu przewodowego jest mocno uzależniony od warunków mieszkalnych użytkownika. Jego montaż najlepiej zaplanować  w nowo powstałym budynku oraz w trakcie modernizacji istniejącej zabudowy. Wbudowując system w część naszego domu, musimy mieć na względzie, że nie będziemy mieć już możliwości przeniesienia go do kolejnego domu np. w przypadku przeprowadzki. Jednak nie należy brać tego za jakąś szczególną wadę, a jedynie nieodłączny fakt z którym należy się liczyć. Podsumowując: system ten jest trudniejszy oraz bardziej wymagający w kwestii montażu, w każdym razie dzięki temu odznacza się lepszą jakością funkcjonowania oraz mniejszą awaryjnością. 

Systemy bezprzewodowe

   Funkcjonowanie systemów SMART Home połączonych bezprzewodowo opiera się na wykorzystaniu różnego rodzaju sieci bezprzewodowych takich jak np. Zigbee. Sieci takie posiadają odpowiednio dostosowaną częstotliwość, dzięki czemu są bardziej odporne na zakłócenia niż tradycyjna sieć Wi-Fi.   Samo połączenie za pośrednictwem sieci to zarówno ogromna zaleta tego systemu jak i drobna wada. Dlaczego? Otóż bezprzewodowe połączenie umożliwia nam bezinwazyjny montaż elementów Smart Home w miejscach, w których ingerencja w zabudowę domu jest praktycznie niemożliwa. Ale nie tylko. Także rozbudowa tego systemu automatyki domowej obywa się znacznie sprawniej niż w przypadku montażu przewodowego. Drobne wady systemu związane ze stabilnością połączenia bezprzewodowego odnoszą się bezpośrednio do jakości tego połączenia. Otóż w trakcie użytkowania mogą wystąpić przerwy w komunikacji urządzeń. Często ma to miejsce w sytuacji gdy elementy Smart Home znajdują się w dużej odległości od źródła sieci. Nie jest to wada z którą nie można sobie poradzić. Sieci bezprzewodowe tworzą tzw. sieć Mash w której każdy element systemu może być “przedłużaczem” sygnału. Właśnie dzięki temu w łatwy sposób unikamy problemów związanych z łącznością urządzeń. Okazuje się także, że systemy Smart Home montowane bezprzewodowo odznaczają się mniejszym stopniem bezpieczeństwa pod względem włamań hackerskich. Podsumowując: System ten charakteryzuje się zdecydowanie łatwiejszą strukturą montażu oraz niższą ceną, w każdym razie jest on narażony na pojawienie się większej ilości awarii w stosunku do systemu montowanego przewodowo.  

   Mając porównanie obu systemów zdecydowanie łatwiej podjąć decyzje co do rodzaju montażu systemów Smart Home w naszym domu. Warto wspomnieć również o możliwości współpracy zarówno urządzeń montowanych bezprzewodowo, jak i przewodowo. Otóż na rynku znajdziemy takie systemy, które z łatwością integrują elementy montowane w obu strukturach. Dzięki takiej opcji użytkownik nie staje się  ograniczony w planach rozbudowy  automatycznego sterowania domem. To proste rozwiązanie wręcz zachęca to ciągłej poprawy funkcjonalności naszego domu.

Usługi oferowane przez Dolata Electric to:

Środki w programie „Mój Prąd 3.0” wyczerpane.Technologie stosowane w panelach fotowoltaicznych

Zadzwoń do nas! 789 108 169