Finansowanie instalacji fotowoltaicznej

Finansowanie instalacji fotowoltaicznej

Dobrze zaprojektowana i dobrana instalacja fotowoltaiczna to gwarancja pokrycia 100% rachunków za prąd w skali roku. Średni czas zwrotu inwestycji waha się od 5 do 8 lat w zależności od mocy instalacji, całkowitej kwoty inwestycji oraz dostępności programów dotacyjnych. Instalacje fotowoltaiczne zazwyczaj są finansowane prze prosumentów ze środków własnych lub poprzez kredyty gotówkowe.
Przedstawiamy dostępne formy finansowania inwestycji:

  1. Ulga termomodernizacyjna – przy rocznym rozliczeniu PIT każdy inwestor może otrzymać zwrot z inwestycji w wysokości 17%, 18%, 19% lub 32% wartości brutto instalacji. Wysokość ulgi zależy od stawki podatkowej w jakiej rozlicza się inwestor. Maksymalnie w jednym roku można rozliczyć inwestycje o wartości 53 tys. zł brutto.
  2. Program „Mój Prąd” – według zapowiedzi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nabór wniosków do edycji 3.0 rusza już 1 lipca 2021. Na chwilę obecną nie są znane dokładne kwoty dofinansowania, wiadomo jednak, że na dotację załapią się wszyscy Ci, którzy wykonali instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kW do 10 kW po 31.01.2020 i spełnią inne warunki określone w programie. Dotacje będą mogli otrzymać prosumenci, którzy zakończyli inwestycję, zgłosili instalację do OSD oraz podpisali nową umowę z operatorem i sprzedawcą energii.
  3. Kredyty gotówkowe – ze względu na dynamiczny rozwój branży OZE, w tym sektora fotowoltaiki w Polsce banki są coraz bardziej chętne do udzielania pożyczek gotówkowych na preferencyjnych warunkach dla prosumentów. Istnieje również możliwość leasingowania instalacji dla osób posiadających własną działalność.
  4. Program Czyste Powietrze – program jest kierowany do osób fizycznych, będących właścicielami budynków jednorodzinnych. Program dotyczy wymiany starych źródeł ciepła na pompę ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną. Maksymalna kwota dotacji na całe przedsięwzięcie może wynieść 37 tys. zł i jest zależna od wartości inwestycji. W celu uzyskania dotacji należy spełnić jeszcze dodatkowe warunki, w tym m.in. maksymalny przeciętny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego.
  5. Programy dotacyjne gminne – są to dotacje uruchamiane co jakiś czas w niektórych gminach. Wysokości dofinansowania i warunki uczestnictwa w programach są zależne od danej gminy.
  6. Dotacje unijne dla firm – firmy mogą często skorzystać z dotacji na instalację fotowoltaiczną, jeżeli włączą ją w inne, większe przedsięwzięcie. Zazwyczaj promowane są inwestycje podnoszące innowacyjność przedsiębiorstwa oraz poprawiające jego energooszczędność.
  7. Agroenergia – planowany kolejny nabór w programie ma się rozpocząć w czerwcu 2021 roku. Program jest kierowany do osób posiadających prawo własności lub dzierżawy nieruchomości rolnych. Dofinansowanie ma obejmować mikroinstalacje fotowoltaiczne o mocy od 10kW do 50kW. Dotacja ma wynieść od 13% kosztów kwalifikowanych do 25 tys. zł i będzie zależna od wielkości instalacji.

Decydując się na instalację fotowoltaiczną warto wybrać wykonawcę, który dokona dla nas indywidualnej analizy zwrotu z inwestycji uwzględniającej takie wskaźniki jak wysokość rachunków za prąd, opłaty stałe czy możliwe dofinasowania. Bardzo ważne jest to, aby zwrócić uwagę czy firma, która będzie montować naszą instalację pomoże nam w uzyskania dofinansowania i wypełnienia wszelkich niezbędnych wniosków i dokumentów.
Zapraszamy do kontaktu z nami, chętnie przedstawimy Państwu szczegółową analizę finansową dla dedykowanego dla Państwa domu systemu oraz pomożemy uzyskać finansowanie. Jesteśmy firmą z ponad 10 letnim doświadczeniem na rynku działająca w Poznaniu i okolicach.

Nasze usługi elektryczne w Poznaniu pomogą Ci zaradzić problemowi, a także zlikwidować jego źródło. W naszej ofercie znajdują się także:

Estetyczna instalacja elektrycznaPokrycie zużycia energii pompy ciepła przez instalację fotowoltaiczną

Zadzwoń do nas! 789 108 169