Zasilanie rezerwowe domu jednorodzinnego

Zasilanie rezerwowe domu jednorodzinnego

W ostatnich miesiącach temat alternatywnego zasilania domów jednorodzinnych stał się bardzo popularny ze względu na dynamicznie zmieniająca się sytuację gospodarczą oraz polityczną. Odbiorcy poszukują najlepszych możliwych rozwiązań, które mają na celu zapewnić im prąd w przypadku braku dostaw z sieci, a dodatkowo spełnić również podstawowe oczekiwania związane z inteligentnym zarządzaniem energią w domu oraz oczywiście aspektami ekonomicznymi inwestycji i jej opłacalności.

Przy projektowaniu tego typu systemów trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników takich jak m.in. profil energetyczny budynku, w jakie urządzenia pobierające energię jest on wyposażony, czy służy tylko do celów mieszkalnych, czy np. znajduje się w nim również biuro oraz dostępna przestrzeń do zagospodarowania pod urządzenia zasilające.

Uwzględniając te wszystkie punkty, można rozróżnić 3 możliwe rozwiązania pozwalające zachować ciągłość zasilania w domu.

1. Instalacja fotowoltaiczna + magazyn energii

Takie połączenie pozwala na bezprzerwowe przełączenie na zasilanie rezerwowe w przypadku zaniku zasilania z sieci. Dzięki bieżącemu wykorzystaniu pracy magazynu energii jesteśmy w stanie również zwiększyć poziom autokonsumpcji w domu, czyli jednym słowem obniżyć rachunki za prąd dzięki pracy instalacji fotowoltaicznej i magazynowanej dla nas energii w akumulatorach. Rozwiązanie wydaje się wyjątkowo korzystne dla osób posiadających już instalację fotowoltaiczną z odpowiednio dobranym inwerterem (hybrydowym), pozwalającym na łatwą konfigurację systemu z magazynem energii, bowiem cała inwestycja w system fotowoltaiczny oraz magazyn energii może być już dosyć znacznym kosztem. Trzeba również pamiętać o takich aspektach jak ograniczenie mocy zasilania rezerwowego dla 1 lub 3 faz w zależności od dobranego sprzętu lub ograniczoną pojemność akumulatorów, która jest ściśle powiązana z okresami produkcji i pracą instalacji fotowoltaicznej.

2. System UPS

Ten system przede wszystkim kojarzy się z zasilaniem rezerwowym dla biur oraz firm IT. Może znaleźć zastosowanie w domach jednorodzinnych jednak w konkretnych sytuacjach – jest przeznaczony raczej do zasilania niedużych lokalnych odbiorników, zazwyczaj jednofazowych, nie całego budynku. Jeśli zatem zależy nam na nieprzerwanej pracy wybranych urządzeń, np. komputerów, urządzeń w domowym biurze niezbędnych do codziennej pracy czy pieca CO, to UPS z powodzeniem zapewni prąd w przypadku awarii. Jego czas pracy jest jednak uzależniony od pojemności akumulatorów. UPS ze względu na swoją specyfikę działania jest na stałe podłączony do sieci, a więc cały czas naładowany oraz wentylowany w celu uniknięcia przegrzania.

3. Agregat prądotwórczy

Prawdopodobnie najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą zapewnić sobie zasilanie całego domu, nie pojedynczych urządzeń, oraz nie posiadają instalacji fotowoltaicznej. Agregat jest uruchamiany tylko w przypadku braku prądu, można w łatwy sposób zastosować odpalanie ręczne lub automatyczne przy zastosowaniu układu SZR. Przełączenie na zasilanie rezerwowe nie jest jednak bezprzerwowe, wynosi około 30 sekund. Czas pracy agregatu jest ograniczony przez pojemność zbiornika paliwa, jednak mimo tego i tak agregat wydaje się bardzo praktycznym wyborem, przez szereg dostępnych rozwiązań na rynku o różnych mocach (jedno i trójfazowe) oraz wykonaniach (małe przenośne i duże wolnostojące). Z wad, które trzeba wziąć pod uwagę, to że agregaty są dosyć głośne oraz trzeba zapewnić możliwość odprowadzania spalin. Jednocześnie zazwyczaj nie są odporne na deszcz, dlatego należy wygospodarować specjalne miejsce z zadaszeniem.

Jeśli zależy nam na zasilaniu całego domu oraz częściowej niezależności energetycznej, a przy tym posiadamy instalację fotowoltaiczną warto rozważyć magazyn energii, który naturalnie uzupełni działający już system fotowoltaiczny oraz pozwoli zwiększyć autokonsumpcję i obniżyć rachunki za prąd. Jeśli jednak nie posiadamy paneli słonecznych lub nasza instalacja nie jest przystosowana do współpracy z akumulatorami dobrym rozwiązaniem wtedy będzie agregat prądotwórczy, który w łatwy sposób zagwarantuje zasilanie w razie awarii. W przypadku gdy chcemy zapewnić ciągłość działania drobnych i pojedynczych urządzeń rozwiązaniem wartym rozważenia wydaje się system UPS, którego jednak nie rekomendujemy do zasilania całego budynku.

Usługi oferowane przez Dolata Electric to:

About The Author

Modernizacja oświetlenia w firmieInstalacja fotowoltaiczna spadła z dachu. Dlaczego?

Zadzwoń do nas! 789 108 169