Jak oszacować zużycie energii elektrycznej w domu?

Jak oszacować zużycie energii elektrycznej w domu?

Oszacowanie zużycia energii w domu pozwala na znalezienie punktu redukcji kosztów, a tym samym świadome użytkowanie energii elektrycznej w istniejących obiektach. Dodatkowo pomaga w prawidłowym wyznaczeniu mocy planowanej instalacji fotowoltaicznej.

W celu wyznaczenia zużycia energii elektrycznej w naszym domu należy w pierwszym kroku określić listę sprzętu domowego, którym dysponujemy na co dzień. Średnie roczne zużycie energii elektrycznej określane jest na podstawie wzoru matematycznego, wykorzystującego w obliczeniach dane znamionowe mocy urządzeń codziennego użytku oraz czas ich eksploatacji. 

Przykład:

  • Urządzenie: odkurzacz
  • Moc znamionowa: 450 W
  • Czas użytkowania w ciągu dnia: 1 h 
  • Czas użytkowania w ciągu roku: 183 dni (co drugi dzień)

450[W] * 1[h] = 450 [Wh]

Oznacza to, że urządzenie w ciągu godziny zużywa 450 Wh. W celu wyznaczenia średniorocznego zużycia energii elektrycznej wartość tą należy pomnożyć przez ilość dni w roku kiedy urządzenie jest używane:

450 [kWh] * 183 [dni] = 82,35 [kWh/rocznie]

Wynik końcowy świadczy o rocznym zużyciu energii elektrycznej odkurzacza pracującego 365 dni w ciągu roku. 

W przedstawiony sposób możemy obliczyć przybliżoną wartość zużycia prądu w naszym domu. Przeprowadzając analizę należy pamiętać o tym, że niektóre urządzenia w czasie czuwania także zużywają energię elektryczną. Przykładem może być ładowarka do telefonu, która często pozostaję wpięta do gniazda pomimo braku potrzeby jej użytkowania. W takiej sytuacji urządzenie zużywa minimalną ilość prądu. W celu świadomego użytkowania sprzętu domowego warto podczas nieobecności wyłączyć urządzenia z zasilania. Wpływ na wartość rachunku mają również inne czynniki, m.in. ile osób zamieszkuje dom oraz korzysta na co dzień z urządzeń i sprzętów elektrycznych. Im większa ilość domowników tym dłuższy czas pracy urządzeń. Przeprowadzone obliczenia mają charakter orientacyjny ze względu na zmienny charakter czasu użytkowania oraz mocy poszczególnych przyrządów w naszym domu.   

W przeciętnym domu jednorodzinnym pobór mocy przez poszczególne urządzenia prezentuje się następująco:

Zużycie energii

 *dane mają charakter orientacyjny i dotyczą średniego rocznego zużycia w domu jednorodzinnym. 

Dla osób ceniących sobie wygodę, dostawcy energii elektrycznej przygotowali kalkulator zużycia energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Przykładowy kalkulator oferuje Operator Enea S.A., który znaleźć można pod linkiem: http://cena-pradu.pl/kalkulator.html. Informację o poborze energii elektrycznej sprzętu domowego możemy znaleźć także w kartach katalogowych oraz na stronie producenta. 

Do grupy urządzeń pobierających największą ilość energii elektrycznej w ciągu roku należą m.in. płyta indukcyjna, a także bojler elektryczny. Odpowiadają one tym samym w największym stopniu za wysokość rachunków za prąd. Najmniej energii elektrycznej w codziennym użytku wymaga m.in. ładowarka do telefonu oraz laptopa. Eksploatacja w tym przypadku przynosi znacznie niższe koszty. 

Ilość sprzętu elektronicznego w naszych domach z każdym rokiem rośnie. Znając roczny koszt eksploatacji urządzeń przy zakupie nowych warto stawiać na energooszczędność. Sprawdzając specyfikację techniczną określonych modeli możemy wpłynąć na rachunki. Podstawowe urządzenia takie jak lodówka, pralka czy też zmywarka oznaczone są klasami energetycznymi. Mówiąc o energooszczędności literą A oznaczona jest klasa uważana za najlepszą w danej kategorii, natomiast G wręcz przeciwnie, za najgorszą.  Ze względu na dynamiczny charakter zmian cen energii elektrycznej warto rozważyć także montaż instalacji fotowoltaicznej, gdzie produkcja energii na potrzeby własne pozwoli nam pokryć zapotrzebowanie energetyczne naszego domu.

Usługi oferowane przez Dolata Electric to:

About The Author

Filip
Przyłączenie instalacji fotowoltaicznej w firmiePomiary i badania elektryczne dla firm – jakie badania warto wykonać?

Zadzwoń do nas! 789 108 169