Magazyn energii w mikroinstalacji
Rosnąca popularność OZE w znacznym stopniu przyczyniła się do rozwoju technologii magazynowania energii. Mianem magazynów energii określamy urządzenia zdolne do przechowywania energii elektrycznej w dowolnej postaci. Magazyny elektrochemiczne w postaci baterii akumulatorów stanowią doskonałe połączenie z systemami fotowoltaicznymi, a ich współpraca gwarantuje całkowite zaspokojenie energetyczne budynku o każdej porze dnia. Niezależność energetyczna wywołuje w nas wiele pozytywnych myśli: koniec z awariami, przerwami w dostawie oraz innymi niespodziewanymi sytuacjami wynikającymi ze strony dystrybutora. Brzmi doskonale, ale jak w rzeczywistości to osiągnąć?
Nieustanna współpraca z siecią to zdecydowanie wada systemów fotowoltaicznych. W obecnej technologii magazynów energii ta wada jednak przestaje mieć znaczenie. Decydując się na połączenie systemu PV z magazynami w znacznym stopniu ograniczamy współpracę z dystrybutorem sieci. W innowacyjnym połączeniu systemów niewykorzystany w ciągu dnia prąd z falownika trafia do magazynu energii o określonej pojemności. Jedyną możliwością oddania energii do sieci jest moment, gdy budynek nie wykazuje bieżącego zapotrzebowania, a poziom naładowania akumulatora wskazuje 100%. Tak zgromadzoną energię możemy wykorzystać w momencie, gdy nasza instalacja uniemożliwia pokrycie bieżącego zapotrzebowania z wyniku złych warunków atmosferycznych lub nocnej pory.
Systemy fotowoltaiczne wraz z magazynami mogą ze sobą swobodnie współpracować dzięki montażowi falownika hybrydowego. Gwarantuje on równoczesne połączenie z siecią oraz magazynem. Takie rozwiązanie pozwala nam ograniczyć koszty sprzętu, a także umożliwia monitorowanie całej instalacji z jednego punktu. W przypadku, gdy nasza instalacja wyposażona jest już w standardowy inwerter fotowoltaiczny musimy zdecydować się na zakup kolejnego inwertera akumulatorowego, odpowiadającego za współpracę z magazynem energii. Instalacja fotowoltaiczna połączona z magazynem energii niewątpliwie daje nam wiele korzyści takich jak:
1. Instalacja wyposażona w magazyn energii pozwala użytkownikowi uniezależnić się od wyłączeń prądu.
2. Systemy hybrydowe dają możliwość zaprogramowania przez użytkownika, kiedy energia ma zostać przeznaczona na ładowanie akumulatorów. Może to być istotne w przypadku osób posiadających rozliczenia dwutaryfowe.
3. Systemy hybrydowe mogą pracować również jako systemy wyspowe, czyli bez dostarczania zasilania z sieci.
4. Wyposażenie systemu w magazyn energii pozwala użytkownikowi wyeliminować problem kiepskiej jakości sieci, a co z tym związane – wzrostów napięcia w sieci i wyłączania się instalacji.
Wiele osób ciekawi zapewne jak to jest możliwe, że przydomowa instalacja może przechowywać energię elektryczną. Otóż z technicznego punktu widzenia za proces ładowania i rozładowywania tego urządzenia odpowiada odwracalny proces reakcji chemicznej zachodzącej w elektrodach zanurzonych w elektrolicie. Energia elektryczna w magazynie zostaje gromadzona w postaci energii chemicznej i tak naprawdę w zależności od procesu ładowania/rozładowywania jest ona zamieniana z energii elektrycznej na chemiczną lub na odwrót.
Magazyny energii to świetna alternatywa jeśli w przyszłości myślimy o samowystarczalności energetycznej naszego budynku. Aktualnie Ministerstwo zapowiada wprowadzenie wsparcia dla systemów współpracującymi z instalacjami PV. Nowa edycja programu „Mój Prąd” może stanowić doskonałą zachętę do rozbudowania naszej aktualnej instalacji fotowoltaicznej.
Usługi oferowane przez Dolata Electric to: